róże pnące w ogrodzie
14 kwietnia 2016 Autor Alfred Pasiak 0

Królowe ogrodów – czerwone, białe, herbaciane róże!

Wraz z nastaniem wiosny miłośnicy róż powinni przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Pędy róż rabatowych i szlachetnych należy silnie skrócić. Stare gałązki, dzikie pędy usuwamy tuż przy samej ziemi. Pozwala to na zachowanie pożądanego kształtu i przyczynia się do silnego wzrostu, zawiązywania większej ilości kwiatów.

Sadzonki róż najlepiej wkopywać do ziemi w okresie jesiennym. Dzięki temu zdążą się ukorzenić i wiosną będzie można się cieszyć pierwszymi kwiatami. Dostępne odmiany róż mają różne wymagania co do stanowisk ogrodowych oraz zasilania nawozem.

 

Róże pnące (http://hyzowie.com/19-roze-pnace) nie wymagają tyle miejsca co róże krzewiaste. Ich obfite kwitnienie czyni je najpiękniejszym okazem każdego ogrodu. Wyróżniamy róże pnące sztywne, tak zwane ramblersy, z powodzeniem mogą zdobić pergole, łuki wejściowe, ścianki działowe. Róże pnące wiotkie (klimbingi) idealnie nadają się na ścianki działowe, z łatwością wspinają się po modrzewiach, tujach i innych krzewach. Róże pnące, podobnie jak róże wielokwiatowe ze względu na ilość kwiatów wymagają solidnej podpórki.

 

W połączeniu z ozdobnymi, antycznymi posągami stwarzają w ogrodzie romantyczny nastrój. Urok ich kwiatów oprócz ludzkich spojrzeń i zachwytów przyciąga wiele pożytecznych owadów. Sprasza do ogrodu pszczoły, motyle, biedronki. W celu zapobiegnięcia chorobom róż warto w ich pobliżu posadzić grupę lawend i aksamitek. Natomiast podczas zakupu sadzonek szczególną uwagę zwracać na system korzeniowy, strukturę liści. Wszelkie naloty w postaci kolorowych plamek świadczą o infekcji.