Docieplanie budynków
Starsze budynki oraz te które zostały wybudowane mniej więcej do roku 1995 najczęściej potrzebują docieplenia, albo osuszenia. Osuszanie budynków konieczne jest ponieważ zbiera się w nich wilgoć. Wilgoć jest groźna zarówno dla naszego domu jak i dla nas samych. Może być kilka powodów powstawania wilgoci.
Niesprawna instalacja wentylacyjna. Jeśli nasza instalacja jest niesprawna, wilgoć która gromadzi się w naszym domu nie może zostać odprowadzona na zewnątrz. Efekt grzyb. polega wówczas na naprawieniu lub modyfikacji istniejącej instalacji w celu poprawy wydajności.
Zła izolacja fundamentów i podpiwniczenia. Powodem może być brak izolacji (co się faktycznie czasem zdarza), częściej złe jej położenie, a najczęściej wyeksploatowanie. Osuszanie budynków takich, polega na wycięciu szczeliny kilkumilimetrowej w ścianie, tuż przy fundamencie i wsunięcie tam materiału izolacyjnego.
Docieplanie budynków wynika najczęściej z powodu braku jakiejkolwiek izolacji termicznej. Dotyczy to głównie bloków z wielkiej płyty, ale nie tylko. Docieplanie polega na tym, że kładzie się na płycie lub murze warstwę izolacyjną. Najczęściej jest to styropian. Docieplanie jest to w zasadzie izolowanie, gdyż spełnia ono swoją funkcję również latem, kiedy chroni mury domu przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Docieplanie często przeprowadzane jest również na poddaszach. Docieplane są stropy lub same dachy, w celu ochrony przed uciekaniem ciepła z domu. Efekt jest widoczny najczęściej w postaci mniejszych rachunków za energie.