miesnie a elektrostymulacja
7 grudnia 2020 Autor Alfred Pasiak 0

Zabieg elektrostymulacji mięśni

Stymulacja EMS jest to forma elektrostymulacji, która dotyczy nerwów i mięśni. Celem tego zabiegu jest pobudzenie mięśni lub mówiąc inaczej wymuszenie pracy mięśni. Elektrostymulacja mięśni znalazła zastosowanie w rehabilitacji, fizjoterapii oraz jako wspomagania efektywnego treningu sportowego.

Jak wygląda zabieg elektrostymulacji? Przez dobranie, indywidualnie do potrzeb każdej osoby, odpowiedniego czasu trwania, częstotliwości i amplitudy impulsu uzyskuje się odpowiedz komórek mięśniowych poprzez skurcz danego mięśnia. W elektrostymulacji stosuje się różne częstotliwości w zależności od pożądanych efektów, jakie chce się poprzez ten zabieg uzyskać. Niskie częstotliwości stosuje się w celu relaksacji mięśni, średnie częstotliwości wzmacniają strukturę mięśnia, a wysokie częstotliwości wykorzystuje się do zwiększenia masy i objętości mięśni.

Podczas przeprowadzania elektrostymulacji EMS bardzo istotne jest, aby uwzględnić czas odpoczynku. Przerwy pomiędzy impulsami elektrycznymi są niezbędne, żeby mięśnie poddane elektrostymulacji uległy relaksacji. Relaksacja jest istotnym czynnikiem wpływającym na końcowe efekty zabiegu. Przy niezachowaniu czasu odpoczynku podczas elektrostymulacji, dochodzi do zbytniego męczenia się mięśnia, co wywołuje ból.

Tylko odpowiednio dobrana i przeprowadzona elektrostymulacja mięśni – https://innmed.pl/ems-elektrostymulacja-miesniowa/ – oferta gabinetu pod Poznaniem – prowadzi do wzrostu masy i obwodu mięśnia oraz zmniejszenia otaczającej tkanki tłuszczowej. Taki efekt to wynik zwiększenia ukrwienia komórek mięśniowych oraz zwiększenia liczb jąder komórkowych.